Last week my family and I did something we haven’t done in several years – we took off for a week and went on vacation. Before leaving I talked with my friend Jerry about a Kettlebell workout that he has been doing. My plan was to run over to Walmart, pick up a 35lb Kettlebell, and put it to use each morning.
Online pricing for CAP was roughly $1 per pound. The in-store pricing for Gold’s brand was considerably more than that. I wasn’t interested in spending $42 for a 25lb kettlebell. From there I planned to go out for a run each morning to get in some exercise.
That lasted one morning before I gave up on it. Trying to sleep in a house that was too warm (locked Nest thermostat in the rental) and in a bed that was uncomfortable, left me with some wicked back pain. Getting up and moving each morning was excruciating.
The lack of planned exercise was offset by a lot of walking and pushing a stroller. Despite eating things I normally wouldn’t (bread and cheese slices – so many sandwiches…) I came home weighing slightly less than when I left. Better yet, my body fat percentage was slightly less as well.
Recent Posts
Motorcycle Group Ride: A Collaboration Between WaltInPA and Goofy Bastard
One of my favorite things about the WaltInPA Discord Server is that we meet for Motorcycle Group Rides several times throughout the riding season. Sometimes these rides are short spur-of-the-moment...
Yamaha MT-09 SP Review: Uncovering the Benefits of Yamaha's New Hypernaked Motorcycle
In the summer of 2021, I stumbled upon an advert for the new generation Yamaha MT-09 SP. The video hooked me, and I must have watched it a dozen times over a few days. I knew that when it was time to...